بیمه ثالث و الحاقی

با خرید بیمه شخص ثالث در صورتی که در اثر سانحه رانندگی، از طرف وسیله نقلیه بیمه شده، خسارت مالی و جانی به دیگران وارد گردد، شرکت سهامی بیمه ایران خسارات فوق را به شرح ذیل پرداخت می نماید:

 1- خسارت مالی:

منظور از خسارت مالی زیانهایی می باشد که به اموال و اشیاء اشخاص ثالث وارد می شود.

2- خسارت بدنی:

هر نوع دیه  ناشی از صدمه شکستگی، نقض عضو، از کارافتادگی(دائم و موقت، جزئی یا کلی) یا دیه فوت اشخاص ثالث(داخل و خارج وسلیه نقلیه)

3- منظور از شخص ثالث:

هر شخصی است که به سبب حوادث وسیله نقلیه دچار زیانهای مالی یا جانی شود به استثنای راننده مقصر حادثه که در صورت خریداری تعهدات سرنشین ، خسارات جانی وارده به راننده مقصر حادثه نیز قابل جبران می باشد.

آشنایی با بیمه شخص ثالث و نحوه محاسبه نرخ حق بیمه

محاسبه نرخ  بیمه نامه شخص ثالث:

شما می توانید باتوجه به مندرجات بیمه نامه خود نسبت به محاسبه نرخ حق بیمه شخص ثالث خود از طریق لیست نرخ حق بیمه اقدام کنید.

همانطور که در زیر مشاهده می کنید نمونه ای از یک بیمه نامه صادر شده برای راهنمایی گذاشته شده است.

شما باید از بیمه نامه  تعداد سال تخفیف درج شده روی آن را بدست آورده و یک سال به آن اضافه کنید و سپس در لیست نرخ دهی در سطر مربوط به خودروتان قیمت را ملاحظه نمایید.

 

نمونه بیمه شخص ثالث

برای دیدن عکس بزرگتر روی آن کلیک کنید

لیست نرخ حق بیمه شخص ثالث

محاسبه جریمه دیرکرد شخص ثالث:

به ازای هر روز تاخیر از زمان انتقضاء بیمه نامه جریمه دیرکرد منظور خواهد شد. که طبق جدول لیست قیمت برای هر خودرو مبلغ جریمه مشخص شده است.

محاسبه وانت پیکان 11 سال با 5 روز تأخیر:

برای مثال اگر به بیمه نمونه بالا توجه کنید خودرو یک وانت پیکان است که دارای 11 سال است و در لیست نرخ دهی قیمت آن مبلغ 2/458/800 ریال است.

ولی از آنجایی که در زمان صدور بیمه از  تاریخ انقضاء بیمه قبل 5 روز گذشته است مبلغ 84/500 ریال به عنوان جریمه دیرکرد منظور می شود، و مبلغ حق بیمه این خودرو در کل مبلغ 2/543/300 ریال می باشد.

ضمنا برای بدست آوردن تخفیف بیمه نامه می توانید با درج مشخصات خودروتان(شماره موتور، شماره شاسی یا با شماره پلاک) در فرم پیشنهاد بیمه ثالث وب سایت از میزان تخفیف، تاریخ انقضا و سایر اطلاعات بیمه نامه خود، مطلع شوید.

 استعلام بیمه نامه شخص ثالث

 

آشنایی با الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث و چرا باید آن را خریداری كرد:

اعلام نرخ جدید دیه در سال جاری از سوی قوه قضائیه، لزوم دریافت الحاقیه برای افزایش تعهدات بیمه نامه شخص ثالث را برای بیمه‌گذاران دو چندان كرده است اما در باره اینكه الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث چیست و چرا باید آن را خریداری كرد؟

سوالاتی مطرح است كه اداره كل روابط عمومی بیمه مركزی به لحاظ اهمیت موضوعِ اخذ الحاقیه، به طرح این سوالات و پاسخ آنها پرداخته است كه به شرح زیر است:

۱- الحاقیه چیست؟
الحاقیه سندی رسمی است كه هرگونه تغییر در مفاد بیمه نامه شخص ثالث در آن ثبت و جزو لاینفك بیمه نامه است.


۲- نرخ دیه در سال جدید چقدر می باشد؟
طبق اعلام قوه قضاییه، معادل ریالی دیه در سال ۱۳۹۳ برای ماه های غیر حرام ۱۵۰ میلیون تومان و برای ماه های حرام ۲۰۰ میلیون تومان است.


۳- ماههای حرام كدامند؟
بر اساس شرع مبین اسلام از ۱۲ ماه قمری، چهار ماه رجب، ذی القعده، ذی‌ الحجه و محرم ماه‌های حرام هستند. سه ماه حرام پشت سر هم و یك ماه (رجب) جدا از بقیه است.


۴ - آیا دریافت الحاقیه بیمه‌ شخص‌ ثالث‌، اجباری‌ است‌ یا اختیاری‌؟
بر اساس قانون‌ اصلاح قانون بیمه‌ شخص ثالث تمامی دارندگان‌ وسایل‌ نقلیه‌ موتوری‌ زمینی‌ مسؤول‌ جبران‌ خسارتهای‌ بدنی‌ و مالی ‌هستند كه‌ بر اثر حوادث ‌وسایل‌ نقلیه‌ یا محصولات‌ آنها به‌ اشخاص‌ ثالث‌ وارد می‌شود بنابراین‌ موظفند مسؤولیت‌ خود را حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه حرام بیمه‌ نمایند كه این میزان در سال ۱۳۹۳ معادل ۲۰۰ میلیون تومان برای خسارات جانی و ۵ میلیون تومان برای خسارات مالی وارد به اشخاص ثالث است.


۵- آثار عدم دریافت الحاقیه افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث برای بیمه گذاران چیست؟


در صورت عدم اقدام برای دریافت الحاقیه افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث، شركت بیمه خسارت زیاندیدگان را حداكثر تا میزان مندرج در بیمه نامه پرداخت نموده و باقیمانده خسارت توسط مقصر حادثه (بیمه گذار) پرداخت می شود. به عنوان مثال در سال جاری حداقل به میزان ۴۸ میلیون تومان به ازای هر نفر بر عهده بیمه گذار است.


۶- زمان شروع اولین ماه حرام در سال ۱۳۹۳ چیست؟
اولین ماه حرام در تقویم سال ۱۳۹۳ ماه رجب است كه برابر با روز پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۱ است. لازم به ذكر است كه آغاز رسمی ماه رجب، شامگاه روز چهار شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۰ است. شروع سایر ماه های حرام از ۱۳۹۳/۰۶/۰۶ خواهد بود.


۷- تفاوت ماههای حرام با ماههای عادی در چیست؟

چنانچه حادثه رانندگی و فوت زیاندیده هر دو در ماههای حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، میزان دیه یك سوم بیشتر از ماه های عادی خواهد بود.


۸- برای دریافت الحاقیه بیمه نامه باید به كجا مراجعه كرد؟
بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه افزایش سقف تعهدات بیمه نامه (تعهدات مالی و بدنی ثالث و حوادث راننده) باید به همان واحدی كه بیمه نامه خود را دریافت نموده اند مراجعه كنند. در صورت عدم دسترسی به نماینده صادر كننده بیمه نامه شخص ثالث، برای دریافت الحاقیه به شعب اصلی شركت بیمه در همان شهر و یا شهرهای دیگر مراجعه گردد.


۹- آیا صدور الحاقیه با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تاثیری در تعهدات شركت بیمه برای حوادثی كه قبل از صدور الحاقیه اتفاق افتاده دارد؟


خیر؛ ملاك تعهد شركت های بیمه در قبال زیاندیدگان، سقف تعهدات مندرج در بیمه نامه در زمان وقوع حادثه می باشد. بنابراین الحاقیه فقط در مورد حوادثی كه بعد از تهیه آن اتفاق می افتد اعتبار دارد.


۱۰- كدامیك از شركت های بیمه مجاز به صدور الحاقیه نیستند؟

در حال حاضر تمام شركت های بیمه كه قبلاً بیمه‌نامه شخص ثالث را صادر كردند مجاز به صدور الحاقیه برای بیمه گذاران خود هستند.

 

 

خواندن 6735 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: سئوالات متداول بیمه شخص ثالث »

نوشتن دیدگاه

قوانین درج و ارسال مطلب و نظر و سئوال:
با سپاس بسیار از تمامی کسانی که نظر خود را در مورد مطالب و اخبار سایت ثبت میکنند اعلام میداریم که علاوه بر اینکه ارزش کار شما را میدانیم و آن را ارج می نهیم ولی به دلایل مختلفی از قبیل:
- مفید و سازنده بودن نظر شما برای سایر کاربران
- جلوگیری از فیلتر شدن وب سایت
- محیطی سالم جهت تبادل نظرات
نطرات شما مورد بازبینی قرار میگیرد. لذا در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر نظر شما احتمالا بصورت اتوماتیک و یا دستی حذف خواهد شد.
- هر نظری که به مطالب مربوطه بی ارتباط باشد.
- توهین به هر شخص یا گروه ، مذهب ، اندیشه ، قوم یا مردم یک کشور خاص.
- کلمات و ابراز نظر های سیاسی یا تحریک آمیز.
- مطالب غیر واقعی و خرافه پرستی، شیطان پرستی و غیره.
- نظراتی که مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
- هرگونه چت کردن از طریق نظرات.
- ارائه هر نوع شماره موبایل، آدرس ایمیل و یا آدرس سایت از نوع تبلیغاتی.
- وارد کردن نظر به زبان های غیر فارسی (ترکی، کردی ، لری ، محلی ، انگلیسی و ...) و فینگلیش.
با تشکر از همکاری شما عزیزان


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در خبرنامه عضو شوید.
بالا
بیمه های اتومبیل
بیمه های مسئولیت
بیمه های اشخاص
بیمه های مهندسی
بیمه های آتش سوزی
بیمه پس انداز مان
بیمه کشتی، هواپیما و حمل کالا
بیمه های حوادث